Авіація Опубліковано:

Система Fly-by-wire в авіації: принцип роботи та переваги

Сьогодні розкажу про систему Fly-by-wire (FBW).

Система “Fly-by-wire” (FBW) – це електронна система управління, яка замінює звичні механічні зв’язки між пілотом та керуючими поверхнями літака на електричні сигнали.

Як це працює?

Якщо в більшості використовувались механічні зв’язки(троси, шарніри і т.д..) до керуючих поверхонь літака, FBW використовує електронні системи передачі керуючих сигналів. Такі сигнали інтерпретуються комп’ютером і перетворюються на команди для сервоприводів, які управляють керуючими поверхнями літака.

Переваги системи FBW

На таких літаках як Cessna 172 нема потреби в Flight-by-wire

Переваги системи FBW включають:

  • покращену точність управління
  • усунення небажаних дій пілота
  • зменшення фізичного навантаження на пілота
  • ефективніше використання керуючих поверхонь
  • покращену стабільність та безпеку польоту

Крім того, система FBW дозволяє легко програмувати різні режими польоту та функції автоматизації.

Приклади літаків, на яких встановлено FBW

Система FBW використовується на багатьох комерційних та військових літаках.

Airbus

Airbus A320 Air Berlin

Деякі з найвідоміших літаків із системою FBW це насамперед сімейство A320, на яких система встановлювалась ще наприкінці 1980-х років. Згодом FBW встановлювалась на інших бортах Airbus та входила в “філософію” літаків європейського концерну.

Boeing

Boeing 777 China Cargo Airlines

Також FBW встановлено на літаках Boeing, насамперед це Boeing 777, де FBW дозволяє знизити витрати палива на борту. Крім цього FBW знайшла місце на Boeing 787.

Що цікаво, система Fly-by-wire не була спочатку вбудована Boeing 737. Однак, у 2018 році Boeing представив нову версію цього літака, звану Boeing 737 MAX, яка включає FBW для роботи інтерцепторів.

Авіаційні випадки пов’язані з FBW

Деякі приклади подій, де була залучена система Flight-by-wire:

Qantas Flight 72

У 2008 році літак Airbus A330 авіакомпанії Qantas зіткнувся з проблемами керування під час польоту внаслідок збою у системі FBW. Літак втратив висоту, що призвело до серйозних травм пасажирів та членів екіпажу. Згодом було внесено зміни до програмного забезпечення системи FBW.

Висновки

Наразі технологія FBW стає все більш поширеною, оскільки вона пропонує переваги в управлінні, ефективності та безпеці польоту. Завдяки постійним покращенням та розвитку технологій, системи FBW стають все більш надійними та безпечними.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *