Що таке NOTAM: типи та як розшифрувати • Дзудзило 🙂
АвіаціяОпубліковано:

Що таке NOTAM: типи та як розшифрувати

NOTAM – спеціальне сповіщення аеронавігаційної інформації, яке містить важливі дані для забезпечення безпеки польотів. Наприклад: закриття повітряного простору, ЗПС, тимчасові проблеми в аеродромі, повітряні шоу, стрибки з парашутами в зоні аеродрому.

Раніше NOTAM усюди розшифровувалось як Notice to Airmen – попередження екіпажам про наявність нестандартних умов. Сьогодні ж у багатьох країнах використовується дещо інше визначення, а саме Notice to Missions – попередження повітряним місіям, у зв’язку із трендом запроваджувати фемінітиви.

Роль NOTAM в авіації

Кабіна екіпажу літака Boeing 737NG
Кабіна екіпажу літака Boeing 737NG

NOTAM відіграє надзвичай важливу роль в авіації. Безпосередньо повідомлення NOTAM використовуються для сповіщень про тимчасові зміни, що впливають на безпеку та планування польотів. Якщо в AIP зберігається, наприклад, інформація про злітно-посадкові смуги, в NOTAM буде коротке повідомлення про раптові тимчасові ремонтні роботи на них.

Інформація, яка відображається в NOTAM:

 1. Інформацію про раптові події, яке несуть значення для безпеки польотів: дані про запуски ракет, військові навчання та інші події, що тимчасово обмежують доступність певних зон повітряного простору.
 2. Змін у роботі аеродромів чи їх обладнання: це може стосуватися раптових або запланованих ремонтних робіт на злітно-посадкових смугах чи несправностей навігаційних систем.
 3. Небезпека в повітряному просторі: NOTAM попереджає про будь-які загрози, які можуть виникнути у повітряному просторі.
 4. Метеорологічні явища: попередження про вулканічний попіл або інші тимчасові явища, що можуть вплинути на безпеку польотів.
 5. Інші фактори: раптові зміни в правилах використання повітряного простору, аеропортів або інформація стосовно обмеження польотів

Категорії NOTAM

NOTAM поділяються на різні категорії залежно від їх мети та змісту:

 • NOTAM A: повідомлення про довгострокові важливі зміни, на кшталт реконструкції аеропортів або ремонтів на ЗПС, що впливають на роботу.
 • NOTAM B: обмеження польотів, тимчасові ремонтні роботи та інші умови.
 • NOTAM C: інформація про роботу військових, навчання, які можуть вплинути на діяльність авіаційного транспорту у визначеному регіоні.
 • NOTAM D: інша важлива інформація.
 • SNOWTAM: повідомлення про умови злітно-посадкових смуг, рульових доріжок і перонів аеропорту під час снігопаду або інших зимових погодних умов.
 • ASHTAM: інформація про вулканічний попіл для зон активних вулканів.

Структура NOTAM

Структура NOTAM зазвичай включає кілька основних компонентів:

 1. Ідентифікатор: NOTAM бувають різних серій. Серія A для далеких польотів, B – для міжнародних, C – для внутрішніх польотів, F – для змін у маршрутах у межах FIR.
 2. Номер: Заголовок включає серію та номер NOTAM (наприклад, A0599/22), серія позначається літерою, номер чотиризначний і через межу вказується рік, при цьому нумерація ведеться з початку календарного року.
 3. Тип: Після серії та номера вказується тип NOTAM, який може бути NOTAMN (new, нове повідомлення), NOTAMR (replaced, призначення якого полягає в оновленні даних чинного) та NOTAMC (canceled, скасований NOTAM).
 4. Розташування: ICAO код аеропорту та інформація про FIR
 5. Період дії: дата та час початку та завершення дії NOTAM (десятизначним числом)

Приклад NOTAM з розшифровуванням

NOTAM, призначений для міжнародної цивільної авіації, видається англійською мовою, всередині держави державною мовою.

NOTAM A0599/22 (Issued for UKBV UKDV UKFV UKLV UKOV) – ACCORDING TO THE DECISION OF THE GOVERNMENT OF UKRAINE TRANSIT FLIGHTS OVER UKRAINIAN AIRSPACE OF ALL AIRCRAFT OPERATORS REGISTERED IN THE RUSSIAN FEDERATION ARE PROHIBITED. 18 APR 19:24 2022 UNTIL 17 JUL 23:59 2022 ESTIMATED. CREATED: 18 APR 19:24 2022
Отримано за допомогою ресурсу https://www.notams.faa.gov/
 • A0599/22 (Issued for UKBV UKDV UKFV UKLV) – Серія A, номер 0599, видано у 2022 році, для районів польотної інформації UKBV UKDV UKFV UKLV.
 • According to… – відповідно рішення уряду України транзитні перельоти над українським простором усіх операторів літаків, зареєстрованих у РФ, заборонено.
 • 18 APR 19:24 2022 UNTIL 17 JUL 23:59 2022 ESTIMATED – діє з 18 квітня 19:24 2022 року до 17 липня 23:59 2022 року (оцінка)
 • CREATED: 18 APR 19:24 2022 – створено 18 квітня о 19:24 2022 року

Отож

Повідомлення NOTAM містять актуальну інформацію про тимчасові зміни, які можуть суттєво впливати на умови повітряного руху та безпеку польоту. Розуміння та правильне застосування NOTAM є важливим для забезпечення безпеки та ефективності польотів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *