Авіація Опубліковано: Теги:

Що таке cost index в авіації

Цивільна авіація є частиною ринкової економіки та здебільшого авіакомпанії створюють перш за все як бізнес. А будь-який підприємець намагається зменшити експлуатаційні витрати і як наслідок заощадити. Бізнес авіаперевезень значно складніший якої-небудь будки з шаурмою, тому вимагає щоденного врахування величезної кількості факторів: економіка, управління маркетингом, планування екіпажу, погода, експлуатація польотів, технічний стан літаків тощо.

Для правильного менеджменту таких витрат існує спеціальний індекс, – cost index. Отож далі спробую коротко описати поняття cost index в авіації.

Як формується вартість авіаперельоту?

Boeing 777 KLM
Boeing 777 авіакомпанії KLM, що виконує польоти на великі дистанції

Авіакомпанії намагаються знайти баланс між ціною квитка та прибутком. Вартість перельоту формується в залежності від потреб долетіти швидше, або дешевше.

Cost Index (CI) або «Індекс вартості» є відношенням між витратами на авіаційне пальне та іншими витратами за певний час.

Формула визначення Cost index
  • Нижчий CI: тривалість польоту збільшується, однак витрата пального нижча.
  • CI = 0: мінімальна витрата пального для найбільшої дальності (MRC).
  • Більший CI: тривалість навпаки росте, але при цьому більше економиться пальне.
  • CI = MAX: мінімальна тривалість при максимальній швидкості польоту (VMO/MMO).

Значення cost index розраховується завчасно і входить у план польоту, після чого вноситься у бортовий комп’ютер при прорахунку параметрів польоту. Це дозволяє оптимізувати траєкторію набору висоти та швидкості залежно від умов.

Cost Index дозволяє авіакомпаніям балансувати витрати на паливо та витрати на плату для екіпажу та обслуговування літака. Наприклад, коли є потреба залучити екіпаж на маршруті, але є загроза перевищити їх робочий час, вибирається більший CI. Якщо часу вдосталь, CI зменшується.

Отже

Cost index є інструментом оптимізації фінансової ефективності авіаперевезень. Його правильне визначення є одним зі способів збалансувати фінансові та операційні аспекти в авіації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *