Роль комп’ютерів у польоті сучасних цивільних літаків
Кожного дня летовища випускають та приймають тисячі пасажирів, що довіряють своє життя пілотам. Вони, своєю чергою, неначе таксисти, транспортують літак з одного місця в інше.
У чому особливість сучасних цивільних авіалайнерів та чому вони тісно «зв’язані» з комп’ютерами, читаємо далі…
Згадайте кермування стареньких Жигулів, або Запорожців? Згадали? Так ось, воно відрізняється від такого ж у сучасних авто, де працює гідропідсилювач керма. Штука корисна, погодьтесь, особливо при паркуванні).
А тепер уявіть рухомі поверхні літака, на які діє потужний потік повітря, особливо на немалих швидкостях. Пілотам непросто було б працювати без допомоги різних підсилювачів/коректорів тощо. Саме тому їх «потуги» сприймає система, і відповідні гідравлічні системи штовхають рухомий орган.
Це лише одна сторона медалі. Якби усе було так просто, вочевидь, не було б таких систем як FBW на Airbus та катастроф на кшталт Boeing 737 Max в Індонезії.
Рухаємось далі…
FBW (Fly-by-wire)
Система, уперше використана на цивільних Airbus. Філософія така: будь-яка дія пілота, чи то рух педалей, або сайдстіка (штурвала) підлягає обробці механізму if else на предмет адекватності.
Наприклад, занадто високий крен (>60 градусів) не вдасться створити, або летіти на крейсерській швидкості з критичним відхиленням руля напряму.
Це в нормальному польоті… а що, якщо з літаком проблема, або комп’ютер «не в себе»? Він, у зв’язку з недовірою, вимкнеться, а про це далі.
Система Fly-by-wire в авіації: принцип роботи та переваги
Direct/Alternate law
…повернемось до нормального, стабільного польоту. Усе працює під керівництвом екіпажу, автопілот опрацьовує більшість атмосферних проблем самотужки. Це так званий «normal law». Та коли, наприклад, умови ближчі до наднормальних, або, наприклад, критичних??
Тоді машинка дає зрозуміти, що «дальше, дорогой друг, без меня», і, прокричавши «Alert Alarm shiiiiit», переходить у «direct law» – модель польоту, при якій усе управління не коригується, автопілот вимикається і пілоту потрібно бути надзвичай уважним при своїх діях, особливо коли ти недалеко від землі…
Отож
- Авіація не терпить помилок
- Потрібно більше акцентувати на ручному управлінні, як мінімум проводити регулярні тренінги для екіпажу цивільних “розумних” авіалайнерів
Залишити відповідь