АвіаціяОпубліковано: Теги:

Особливості покриття злітно-посадкової смуги

Злітно-посадкові смуги — це критичний компонент аеродромної інфраструктури, що забезпечує зліт та посадку літаків. Їх будівництво пов’язане зі значними витратами, тому вибір матеріалу є важливим завданням, яке потребує ретельного аналізу та проєктування. Далі коротко опишу, якими можуть бути матеріали, з яких будується злітно-посадкова смуга.

Існує кілька типів покриттів смуги зльоту, кожен з яких має свої переваги та недоліки.

Бетон

Матеріал відзначаються надійністю та довговічністю, бетонні смуги здатні витримувати значні навантаження. Їхня тривалість служби може сягати більш як 50 років при належному обслуговуванні.

Однак вони є найбільш витратними у будівництві та менше стійкі до розтріскування порівняно з тим же асфальтовим покриттям, саме тому часто використовують комбінування матеріалів (асфальто-бетонне покриття).

Бетонна смуга в аеропорту «Бориспіль». Якщо придивитись, можна помітити стики між блоками

Окремим недоліком саме бетонних смуг є зміщення між плитами по висоті, тому при здійсненні посадки це відчутно як для пасажирів, так і екіпажів літаків.

Асфальтове покриття

Асфальтове покриття злітно-посадкової смуги в аеропорту Стамбула

Відрізняється більшою стійкістю до розтріскування та кращим поглинанням шуму. Проте смуги з асфальтовим покриттям менш міцні та довговічні порівняно з бетонними, можуть деформуватися під впливом екстремальних температур та потребують частішого ремонту.

Асфальто-бетонне покриття смуги

Комбіноване покриття смуги, наприклад, асфальто-бетонне, поєднує переваги декількох матеріалів: вони міцні та менш схильні до деформації. Проте вони дорожчі у будівництві та їх покриття не такі довговічне, як покриття просто бетонної смуги.

Такі покриття можуть поєднувати в собі кращі властивості обох матеріалів, кращу міцність, довговічність та стійкість до деформації, ніж одношарові покриття.

Грунтові смуги

Є найдешевшими та найшвидшими у будівництві, але вони також є найменш міцними та довговічними. Вони потребують постійного обслуговування, створюють більше пилу та шуму і не підходять для великих повітряних суден. В Україні часто зустрінеш на невеликих летовищах малої авіації типу «Чайка» під Києвом чи «Бородянка».

Отож

Вибір матеріалу для злітно-посадкової смуги залежить від комплексу факторів. Не існує універсального матеріалу для злітно-посадкових смуг. Правильний вибір залежить від конкретних потреб аеропорту та його експлуатаційних характеристик.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *