АвіаціяОновлено: Теги:

Чому літаки злітають та сідають проти вітру

Оскільки зліт та посадка літака є найбільш відповідальними етапами польоту, надзвичайно важливо здійснювати їх правильно. Вирішив коротко розказати, чому вибір напряму посадки є вагомим фактором, а також чому літаки здійснюють посадку та зліт проти вітру.

Відносна швидкість

Індикатор приладової швидкості (IAS) на легкомоторному літаку

Оскільки авіація — повітряний транспорт, необхідно розібрати рух літаків відносно повітряних мас. Як відомо, існує поняття IAS (indicated airspeed) приладової швидкості, що характеризується швидкістю відносно повітря. Тобто якщо літак стоїть, а вітер має зустрічну складову 15 вузлів, його IAS = 15 вузлів, при GS (ground speed) 0 вузлів.

Отож, коли пілот підрахував швидкість зльоту і вона становить 60 вузлів, по факту ця швидкість стане лише 45 вузлів GS, адже ми маємо допоміжну складову зустрічного вітру. Тобто ми злетимо швидше і використаємо меншу довжину ЗПС.

Тобто зустрічний вітер дозволяє літаку злетіти швидше, ніж він міг би злетіти без нього, і набагато раніше, якби цей вітер був попутним, адже довелось би “доганяти” потрібну IAS.

Більш детально про швидкість літака та її види

Інтенсивність трафіку

Випущена механізація при посадці Boeing 777 Swiss

В завантажених аеропортах літаки здійснюють посадку один за одним, тому швидке звільнення злітно-посадкової смуги є важливим для мінімально безпечних інтервалів між літаками.

При посадці проти вітру літак може швидше загальмувати та звільнити ЗПС.

Таким чином сумарно за день це суттєво збільшує пропускну можливість ЗПС та аеропорту в цілому.

Ресурс шин літака

Оскільки літаки важкі та інертні, для їх гальмування необхідно докласти чимало зусиль.

Гальмування з часом пошкоджує основні компоненти літака, такі як шини, підшипники та самі гальма. Однак, якщо ми можемо дещо зменшити швидкість при посадці завдяки сильному зустрічному вітру, це подовжить ресурс роботи шасі.

А це все призводить до зменшення витрат для авіакомпанії та дозволяє літаку залишатися в експлуатації довше, здійснюючи більше рейсів.

Безпека

Менша швидкість посадки — менший пробіг та загроза вийти за межі ЗПС. Тому пілоти стараються здійснювати посадку із повністю випущеною механізацією, проти вітру та за найбільш сприятливих погодних умов.

A short takeoff and landing (STOL) – літаки, пробіг яких мінімальний

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *