Чому літаки найчастіше фарбують у білий колір
Пам’ятаю, коли ще був школярем, розглядали на уроці фізики, що літаки найчастіше фарбують у білий колір. Це легко підтвердилось на моєму досвіді уже пізніше, коли доводилось бувати в різних аеропортах: більшість літаків білі або сіруваті, з логотипом на фюзеляжі та кілі.
Оскільки це питання хвилює багатьох, вирішив коротко описати, чому літаки найчастіше фарбують у білий колір.
Ціна
Коли доводилось фарбувати стіни у квартирі, зрозумів, наскільки це недешево: вирівняти стіни, зробити їх гладкими, поґрунтувати й нанести фарбу. Процес фарбування літака також непростий, проте коштуватиме в рази дорожче, особливо коли малюнок складний, і фарби багато. Простий білий колір обійдеться дешевше.
Вартість фарбування літака немала і може обійтись до сотень тисяч доларів США.
Базуючись на даних про фарбування на профільних сайтах, фарбування широкофюзеляжних літаків може коштувати починаючи від 100 тисяч доларів, тоді як вузькофюзеляжні можуть обходитися у десятки тисяч доларів.
Полірування замість фарби?
Якщо пошукати фото літаків минулого століття, впадає в очі те, що вони “дзеркальні”: фарбування відсутнє і залишається голий метал. Наприклад, раніше літаки American Airlines виглядали ось так:
Голий алюміній з часом тьмяніє, що вимагає додаткового обслуговування покриття. Також він піддається корозії та високих трат на це.
Вигода для майбутніх власників
Іноді, коли літак переходить з рук в руки, необхідне перефарбовування. Це передбачає видалення попередніх шарів фарби та шліфування поверхні, що в результаті обійдеться дорожче авіакомпанії.
Саме тому для компаній-лізингодавців, які надають літаки в оренду вигідніше не наносити складні малюнки, що в кінцевому результаті спростить оновлення нанесеного матеріалу, коли літак перейде в інші руки.
Температурний вплив
З курсу фізики знаємо, що білий краще відбиває світло та предмет менше нагрівається. Це саме стосується і металів, особливо на літаку. Сильне нагрівання металу сприяє його розширенню, а при польотах на ешелоні при мінусовій температурі метал стискатиметься, при жарі ж навпаки.
Також сильне нагрівання вимагатиме більше енергії для роботи системи кондиціонування салону та, відповідно, витрат на її роботу.
Таким чином світлі кольори допоможуть економити на підтримці прохолоди в салоні.
Маса
Фарбування літака передбачає кілька етапів: ґрунтування, фарбування та лакування в кілька шарів. Усе це захищатиме літак від корозії та впливу навколишнього середовища. Враховуючи особливості фарбування наносять більше чи менше шарів, що впливає на масу покриття.
Біла фарба легша та вимагає нанесення меншої кількості шарів. Також білий наноситься простіше.
Якщо на невеличкій Cessna це обійдеться недорого і літак не особливо стане тяжчим (+- 30 кг), то на умовному A380 це відчутна вага (сотні кілограмів, або навіть більше тонни).
Птахи
Як показали дослідження, білі літаки простіше ідентифікувати птахам та уникнути зіткнення. А це важливо для безпеки польотів.
На білому все помітно
Хоч білий літак швидше забруднюватиметься, на білій фарбі легше помітити підтікання масла і т.д. чи сліди від несправностей. У випадку пошкоджень фюзеляжу, наприклад тріщин, білий колір є найкращим варіантом для кращого виявлення проблем.
Винятки
Все описане вище важливо, але якщо авіаперевізник вирішив, що зелений колір допоможе йому більше заробити, він переплатить та отримає щось цікавіше.
Наприклад, американський лоукостер Southwest Airlines фарбує свої літаки в фірмову ліврею з основним синім кольором.
Літаки української SkyUp також виділяються оранжевою лівреєю.
Часто такі лівреї більш поширені серед бюджетних авіакомпаній, коли є бажання виділити бренд, а не просто зекономити на фарбі. Здебільшого в таких авіакомпаній літаки у власності.
Залишити відповідь