ЦікавоОпубліковано: Теги:

Що таке нульовий меридіан та чому час не усюди однаковий

Питання визначення часу та його зміни залежно від розташування мене завжди цікавила. Оці всі поняття як Гринвіч, нульовий меридіан, лінія зміни дат. Як згодом виявилось, не всі розуміють, чому в різних місцях планети час відрізняється. Далі розкажу детальніше про місцевий, поясний час та чому він відрізняється в різних куточках Землі.

Місцевий час

Місцевий час – це час, що вимірюється в конкретному місці певної географічної довготи. Оскільки Земля обертається навколо своєї осі, кожна точка на ній має свій унікальний місцевий час, однаковий для одного й того ж меридіана.

Різниця в часі між двома точками на різних меридіанах становить 4 хвилини на градус довготи.

Візьмемо інший приклад: Нью-Йорк і Ліма розташовані на одному меридіані, тому мають однаковий місцевий час, хоча й знаходяться в різних півкулях.

А от, наприклад, різниця у довготі між Києвом та Львовом складає ~6.5°.

6.5° * 4 хвилини/градус = ~26 хвилин. Тобто не зважаючи, що живемо ми в Україні за «київським» часом, місцевий час відрізнятиметься, а також світатиме в столиці швидше.

Поясний час

Поясний час – це узагальнений час, який використовується в межах певного часового поясу. Він ґрунтується на середньому місцевому часі центрального меридіана відповідного поясу.

Межі поясів можуть відрізнятися від теоретичних з урахуванням політичних, економічних та соціальних факторів. Таким чином і формуються часові пояси з урахуванням політичних кордонів країн, і виникає поняття «київського» часу, який є актуальним для всієї України, хоча за місцевим часом Львів та Київ суттєво відрізняються.

Нульовий меридіан та лінія зміни дат

Земля розділена на 24 часові пояси, кожен з яких відрізняється від сусіднього на одну годину. «Грінвічський» (також «Prime» або нульовий) меридіан слугує відправною точкою для визначення цих часових поясів та «ділить» Землю на Східну та Західну півкулі.

Оскільки земля не плоска, нульовий меридіан «обходить» планету і зі зворотної сторони. Ця «зворотна» лінія ділить день на два. Перетинаючи цю лінію, ви перескакуєте на один день вперед або назад, залежно від того, в якому напрямку ви рухаєтеся. Ось ця уявна лінія і називається лінією зміни дат (або Міжнародною лінією зміни дат).

UTC (Coordinated Universal Time)

UTC (Coordinated Universal Time) – скоординований всесвітній час, який використовується як основа для часових поясів. Ґрунтується на гринвіцькому часі та використовується для наукових цілей, а також для навігації та авіації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *