Що таке циклон та антициклон • Дзудзило 🙂
МетеорологіяОпубліковано: Теги:

Що таке циклон та антициклон

Щоразу, коли читаємо погодні прогнози, чуємо згадки про циклони та антициклони. Мабуть, не кожен розуміє, що це узагалі таке. Циклони, як і атмосферні фронти відіграють важливу роль при формуванні погоди. Далі коротко розкажу, що таке циклон, антициклон, та які їх характеристики.

Циклон

Циклон – це область атмосферного тиску з низьким тиском у центрі, досягає величезних діаметрів (від сотень до тисяч кілометрів). Циклони зазвичай викликають негоду: взимку — снігопади, хуртовини, деяке потепління; влітку – дощі, грози, посилення вітру.

Циклон «виштовхує» повітря догори, тому під ним утворюється зона низького тиску.

Характеристики циклонів:

  • Зниження тиску: у центрі циклону спостерігається знижений атмосферний тиск.
  • Потік повітря: у північній півкулі повітря в циклоні рухається проти годинникової стрілки, а в південній – за годинниковою стрілкою (завдяки впливу сили Коріоліса).
  • Погода: опади, вітер та зниження температури.

Антициклон

Антициклон є передвісником хорошої «сухої» погоди, характеризується стійким підвищенням атмосферного тиску в центрі. У зимовий період можливе виникнення туману, ночі будуть морозні. Влітку при антициклоні немає опадів, що може спричинити посуху. Погода в антициклоні зазвичай ясна і стабільна, але може спричинити посуху при тривалому знаходженні.

В антициклонах в центрі утворюється зона підвищеного тиску, повітря «виштовхується» назовні

Характеристики антициклонів:

  • Високий тиск: у центрі антициклону тиск зазвичай вищий, ніж у межах.
  • Потік повітря: рухається повітря в антициклоні, як і в циклоні, лише навпаки. Північна півкуля – за годинниковою стрілкою, південна – проти (завдяки впливу сили Коріоліса).
  • Погода: антициклон зазвичай пов’язаний із покращенням погодних умов. Всередині антициклону вітри зазвичай слабкі та спокійні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *