Зіткнення літаків з птахами та як цьому запобігти • Дзудзило 🙂
АвіаціяОпубліковано: Теги:

Зіткнення літаків з птахами та як цьому запобігти

Зіткнення літаків з птахами, як не дивно, відбувається часто. Здебільшого вони не призводять до катастроф чи серйозних проблем. Лише в США щороку відбувається понад 13 000 зіткнень з птахами. Очевидно, катастрофічних наслідків при цьому одиниці. Більшість зіткнень з птахами завдають невеликої шкоди літака, проте є смертельним для птахів. Далі розкажу детальніше про те, що масштаб проблеми та як захищаються від пташок.

Масштаб проблеми

Це шпак — він є причиною багатьох зіткнень літаків з птахами

Якщо в Штатах зіткнень понад 13 тисяч, то загалом по світу реєструється десятки тисяч таких випадків. В середньому на сьогодні стається одне зіткнення з птахами за ~2000 польотів.

Найбільшу загрозу становлять саме стада птахів, які пролітають в зоні аеродрому.

Більшість зіткнень відбуваються на висоті до 300 метрів, тобто в момент, коли літак злітає, набирає висоту або здійснює захід на посадку.

Максимальна ймовірність зіткнень протягом року пов’язана із сезонними міграціями птахів. Також небезпечними є періоди, коли молоді птахи з’являються на околицях аеродромів внаслідок розмноження птахів.

Пошкодження літака

Пошкодження двигуна після зіткнення з птахами

Найбільше страждають дві області: ніс разом з кабіною пілотів. область метеорадара, а також двигуни. Рідше зіткнень зазнають крила, шасі, стабілізатори чи фронтальна частина фюзеляжу.

Найсерйознішим є саме зіткнення з двигунами, адже це може пошкодити лопатки та викликати помпаж двигуна, пожежу і як наслідок повну зупинку двигуна.

З іншого боку, якщо птах потрапляє в область кабіни пілотів, це може призвести до пошкоджень скла, екіпажу, і, як наслідок, розгерметизації літака.

Боротьба

По-перше, все починається зі спостереження та виявлення міграційних маршрутів птахів, прогнозування їх появи в той чи інший період часу. Це безпосередня відповідальність орнітологічної служби аеропорту.

Безпосередньо для боротьби використовують декілька способів:

  • Звук: акустичні пристрої, здатні імітувати крики птахів у ситуаціях, коли вони відчувають небезпеку. Розміщуються зазвичай по периметру аеродрому, щоб убезпечити територію в радіусі декілька сотень метрів.
  • Пропанові пушки: пропанові гармати, що емулюють звук пострілу, також широко використовуються з метою відлякування птахів.
  • Птахи-відлякувачі: деякі аеропорти навіть вирішують утримувати хижих птахів, таких як соколи, для більш ефективного контролю за популяцією птахів у районі аеропорту. Часто це навчені соколи та яструби.
  • Використання БПЛА, замаскованих під птахів: схожу ідею втілили в аеропорту Схіпхол Амстердама.
  • Собаки: також патрулюють територію і виганяють птахів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *