АвіаціяОпубліковано: Теги:

Як влаштовано технічне обслуговування літаків

Авіація не була б настільки поширеною, якби не вдалось би досягти виняткового рівня безпеки. Спробую описати, як влаштовано технічне обслуговування літаків та згадаю основні форми обслуговування літаків («чеки»).

Будь-який літак проходить чергу технічних перевірок, які є необхідними для забезпечення безпеки та ефективності польотів. Якщо коротко — кожен гвинтик, гайка, лопать чи кабель має своє місце та характеристики застосування. Форми технічного обслуговування називаються «чеками» та позначаються літерами: A-Check, B-Check, C-Check та D-Check.

Swiss Airbus A220 в польоті

A-check

A-check – перший з рівнів планового технічного обслуговування літаків. A-check найпростішим з основних видів обслуговування і зазвичай проводиться кожні ~400-600 годин нальоту або ~200-300 циклів зліт-посадка. A-check займає ~20-60 годин робочого часу.

A-check поділяється на кілька підвидів, а саме A1, A2, A4 та A8, залежно від характеру обслуговування.

Мета A-check – виявити та усунути будь-які потенційні несправності, перш ніж вони призведуть до серйозних проблем. Це допомагає забезпечити безпеку польотів та надійність повітряного судна.

B-check

B-check – це глибший рівень планового технічного обслуговування, яке виконується на повітряних суднах. Він проводиться з інтервалом від 6 до 8 місяців залежно від частоти та обсягу операцій на A-check.

Як правило, займає від 1 до 3 днів, якщо він проводиться окремо. Якщо B-check включається в A-check, то загальний час простою збільшується на 1-3 дні.

Мета B-check – виявити та усунути будь-які потенційні несправності, які не були виявлені під час A-check. Це допомагає забезпечити безпеку польотів, надійність та ресурс повітряного судна.

C-check

C-check – глибокий рівень планового технічного обслуговування, що виконується на повітряних суднах. Він проводиться раз на півтора-два роки та включає виправлення серйозних несправностей для продовження терміну служби повітряного судна.

C-check зазвичай займає ~1-2 тижні.

Мета C-check – Забезпечити максимально можливу надійність та ресурс повітряного судна. Виявити та усунути будь-які серйозні несправності, які не могли бути виявлені під час A-check або B-check.

D-check

D-check – найскладніший і найдорожчий вид обслуговування, проводиться раз на 6-12 років. При проведенні D-check літак розбирають буквально до гвинтика: часом навіть змивається фарба, щоб проінспектувати заклепки та можливі мікротріщини в металі.

Таке обслуговування може тривати декілька місяців. Як правило, після трьох D-чеків вже не роблять четвертий, а списують літак остаточно (або під час цієї операції переробляють його у вантажний).

D-check – дороге обслуговування, яке може коштувати десятки мільйонів доларів. Трапляються випадки, коли великі авіакомпанії з молодим флотом намагаються повернути літаки лізингодавцям до чергового D-check, щоб не витрачатися на це найдорожче обслуговування.

Отож

Кожен з видів обслуговування відіграє важливу роль у забезпеченні безпеки та надійності літаків.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *