АвіаціяОпубліковано: Теги:

Що таке відкрите небо та які перспективи для України

Раніше описував поняття «свобод повітряного простору» (freedoms of the air) та особливості кожної з них. Закріплені угоди про свободи повітряного простору дозволяють авіакомпаніям працювати ефективно і пропонувати різноманітні маршрути з меншими обмеженнями.

Однак існують також окремі угоди між державами, згідно з якими регулюються авіаперевезення.

Наприклад, відкрите небо діє між усіма країнами Євросоюзу, схожі угоди діють між США та ЄС. Тобто будь-яка авіакомпанія може літати в будь-які аеропорти будь-яких країн без узгоджень регуляторів, а лише узгодивши все з аеропортом та отримавши слоти.

Відкрите небо та Україна

Boeing 737 Ryanair
Boeing 737 Ryanair, які по чуть-чуть здійснювали охоплення ринку українських авіаперевезень

До вторгнення РФ та початку війни Україна інтенсивно рухалась до підписання відповідних угод.

Договір по «відкритому небу» передбачав переведення України на європейські стандарти у правах пасажирів у сфері безпеки, а також лібералізацію повітряних перевезень між країнами ЄС та Україною. Це як наслідок повинно було зняти монополію на окремих маршрутах, встановлену двосторонніми договорами, та сприяти відкриттю нових маршрутів.

Угода передбачала двоетапну лібералізацію авіасполучень між ЄС та Україною:

  1. знімаються обмеження для авіакомпаній України та ЄС на польоти між будь-якими містами.
  2. компанії ЄС матимуть змогу здійснювати внутрішні рейси в Україні, а українські авіакомпанії — між аеропортами ЄС.

Угода сприяла б посиленню конкуренції та, як наслідок, зниження вартості квитків. Також застосування європейських норм дозволило б отримувати компенсацію від 250 до 600 євро за тривалі затримки рейсів.

Хронологія подій в Україні

  • Листопад 2013 року: парафування угоди у Вільнюсі.
  • Березень 2014 року: підписання угоди відкладено через незавершеність процесу внутрішнього узгодження в Євросоюзі. Причиною став 300-літній конфлікт Великобританії та Іспанії щодо статусу Гібралтару.
  • 28 червня 2021 року: рада ЄС затвердила підписання угоди про спільний авіаційний простір з Україною та вказала строки введення у дію.
  • 12 жовтня 2021: підписання угоди про спільний авіаційний простір між Україною та Євросоюзом у Києві. Майкл О’Лірі з Ryanair висловлює готовність базувати в Україні до 20 літаків та розширити присутність компанії в країні. Експансія європейських авіаперевізників лише набирала оборотів, авіакомпанії формували розклад на 2022 рік уже з урахуванням відсутності обмежень.
  • 17 лютого 2022: ратифікація угоди про спільний авіаційний простір з Євросоюзом Верховною Радою України. Рішення підтримали 311 депутатів всіх фракцій, крім ОПЗЖ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *