АвіаціяОпубліковано: Теги:

Що таке овербукінг в авіації

Якось очікував посадки на борт AirBaltic і, як завжди, гуляв туди-сюди та дивився на літаки, перон і все інше. Ну і слухав оголошення. Це був перший раз, коли почув про овербукінг на рейсі Wizzair до Дортмунда. Пасажирів «попросили» переоформити квитки на рейс наступного дня і запропонували готель та компенсацію. Отож, далі розкажу, що таке цей овербукінг та про його особливості.

Що таке овербукінг?

Ніхто не застрахований попасти на рейс, де було продано більше квитків, ніж місць в літаку

Овербукінгом є не якась помилка авіакомпаній чи пасажирів. Це стратегія продаж у багатьох сферах. Метою є максимізація прибутку.

Якщо деякі пасажири запізнюються, авіакомпанія намагається продати їхні місця. Однак на момент встановлення фактичної доступності місць їх може бути важко продати. Тому авіакомпанії наперед встановлюють перепродажний коефіцієнт, припускаючи, що певна кількість пасажирів не прилетить.

Також це буває і не спеціально, особливо в умовах підвищеного попиту на польоти (наприклад, новорічні свята). У такий час можливі потенційні нештатні ситуації, які призводять до заміни літака на інший, наприклад, менш місткий (саме тому більшість авіакомпаній прагнуть досягти максимальної уніфікації флоту одного класу).

Важливо, що останні квитки завжди продаються за найвищими тарифами, що робить овербукінг прибутковим для авіакомпаній.

Зазвичай, овербукінг становить близько ~2-3% від місткості літака.

Якщо усі пасажири встигають на рейс?

Цікаве питання, що буде, якщо всі пасажири прийдуть? Як варіант, пасажиру можуть запропонувати пересісти у бізнес-клас. Але це якщо є місця.

Коли місць немає, авіакомпанія пропонує пасажиру квиток на наступний день, а також готельний номер і компенсацію за фактичне скасовування рейсу. Зазвичай в аеропорту сповіщають пасажирів і пропонують їм самим відмовитись від вильоту сьогодні.

Розмір компенсації

Нижче розпишу норми, що передбачають компенсацію в ЄС, США та Канаді.

ЄС

Regulation 261/2004 – це регламент Єврокомісії, що містить загальні правила щодо компенсації та допомоги пасажирам у разі відмови в посадці, скасування рейсів або тривалих затримок рейсів.

EC261 відноситься до:

  • Усіх польотів, що відправляються із зони ЄС.
  • Рейси, що прилітають в країну ЄС авіакомпанією, яка зареєстрована в ЄС.

Перелік сум компенсації згідно з EC261:

Дистанція, кмСума компенсації, €
Усі польоти 1500 або менше250
Внутрішні рейси в ЄС понад 1500400
Не внутрішні рейси ЄС між 1500-3500400
Не внутрішні рейси ЄС понад 3500600

США

Положення США про відмову в посадці застосовуються до всіх рейсів, що вилітають із США, як внутрішніх, так і міжнародних.

Перелік сум компенсації за у США:

Тип0-1 година1-2 години2-4 годинипонад 4 години
Внутрішній рейс200% польоту в одну сторону (не більше 675$)400% польоту в одну сторону (не більше 1350$)400% польоту в одну сторону (не більше 1350$)
Міжнародний рейс200% польоту в одну сторону (не більше 675$)200% польоту в одну сторону (не більше 675$)400% польоту в одну сторону (не більше 1350$)

Канада

Компенсації в Канаді:

ТривалістьСума компенсації, C$
0-6 годин900
6-9 годин1800
9+ годин2400

Як уникнути пасажиру?

Ніхто не застрахований від схожої ситуації на своєму рейсі. Однак, є певні стратегії, щоб уникнути шансу виявитись тим самим щасливцем, якого попросять вийти з літака.

  • По-перше, реєструйтесь на рейс завчасно. Так ви потенційно будете в списку перших зареєстрованих, і, можливо, вас не чіпатимуть.
  • По-друге, старайтесь першим зайти в літак. Цілком можливо, що в останній момент прийде людина, яка «увійшла в останній вагон», але місць для неї уже не буде.
  • Літайте бізнес-класом. Наскільки відомо, пасажирів бізнесу ще не просили покинути літак.
Скандальний овербукінг на рейсі 3411 United Airlines

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *