АвіаціяОпубліковано: Теги:

Що таке Density Altitude та як це впливає на політ

Для будь-якого пілота надзвичай важливим є розуміння основ фізики польоту, а саме однієї з основних складових — характеристик повітряних мас, температури, тиску тощо. Саме тому хочеться розглянути доволі важливе поняття «density altitude», яке характеризує те, наскільки змінюються особливості створення підіймальної сили залежно до характеристик повітряних мас.

Чому в жару літати складніше?

Схематичне відображення того, як «сприймаються» умови атмосфери на різних висотах по відношенню до значення температури стандартної атмосфери (ISA, 15 °C)

Спекотного дня, коли температура суттєво підіймається, здається, що літак поводиться так, ніби злітає з аеродрому, розташованого вище: пізніше відривається від землі, не так швидко набирає перші метри висоти, як це відбувається, наприклад, взимку. За цим явищем стоїть цікава концепція — висота по густині (далі – Density Altitude, DA).

Зануримося трохи в аеродинаміку. Підіймальна сила літака залежить від багатьох факторів: швидкості, конструкції та характеристик повітря. Швидкість ми можемо контролювати, а от конструкція літака незмінна. Тож залишається густина повітря, яка, своєю чергою, залежить від тиску, температури та вологості. Чим вища температура, тим нижча густина повітря. При цьому зменшується підіймальна сила, падає ККД двигуна та його потужність.

В результаті збільшується довжина розбігу по смузі та сповільнюється набір висоти.

Отже, у спекотні дні густина повітря стає нижчою, що негативно впливає на характеристики літака. В холодну ж погоду відбувається навпаки: літаку простіше набирати висоту, адже повітря більше густе.

Що таке Pressure Altitude?

«Барометрична» висота (Pressure Altitude) – висота, яку ми бачимо на альтиметрі, коли встановлено значення тиску стандартної атмосфери (29.92 Hg чи 1013 hPa).

Як визначити Density Altitude?

Density altitude пов’язана зі значеннями стандартної атмосфери на рівні моря (температура 15°З, тиск 1013.25 ГПа тощо. буд.).

Як визначити густину висоти на практиці? Існує багато способів, обчислення залежать від багатьох факторів. Однак можна використовувати спрощені формули, базове визначення:

DA (density altitude, в футах) = PA (pressure altitude, в футах) + [120 * (OAT (температура, °C) - ISA (температура ISA, 15 °C))]

Навіщо це знати? Розуміння density altitude допомагає визначити, як літак поводитиметься в різних погодних умовах. Це особливо важливо для аеродромів на більших висотах, де треба бути дещо більш обачним.

Отож

Висота за густиною (density altitude) – барометрична висота, відкоригована до відповідного значення за стандартної атмосфери.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *