АвіаціяОпубліковано: Теги:

Роль системи MCAS на Boeing 737 MAX

Система покращення маневрових характеристик (MCAS, Maneuvering Characteristics Augmentation System) — це спеціальна система стабілізації літака Boeing 737 MAX, розроблена компанією Boeing.

Після 2018 та 2019 років, коли за участю 737MAX відбулись трагічні катастрофи, MCAS отримала не найкращу славу. Далі коротко розкажу про MCAS, де вона буває корисною та чому можна було уникнути катастроф Lion Air Flight 610 та Ethiopian Airlines Flight 302.

Що таке MCAS та як вона працює

Основне призначення MCAS полягає в покращенні льотних характеристик Boeing 737 MAX, компенсуючи «надлишковий» момент по тангажу, що виникає внаслідок зміщеного вперед положення нових двигунів «максів».

Boeing 737 MAX
Boeing 737MAX Alaska airlines, на якому працює MCAS

Отже, на Boeing 737 MAX було додано систему MCAS для покращення керованості при ручному пілотуванні на великих кутах атаки. Система запрограмована таким чином, що активується тільки в ручному режимі польоту (при вимкненому автопілоті) та при прибраній механізації крила.

MCAS використовує дані датчика кута атаки (AOA). Якщо такий датчик виявляє небезпечне положення (тангаж вгору, як наслідок «обертального» моменту, спричиненого роботою нових потужних двигунів, в купі з їх положенням), MCAS повільно коригує стабілізатор уже на піке (до ~0.25 градусів/сек), тобто, створювати тенденцію до опускання носа літака, відводячи його від небезпечних кутів атаки. Якщо пілот під час роботи MCAS раптом вирішить активувати тример, MCAS зупиняє корекцію на 5 секунд, але може відновити її при збереженні умов активації.

Тобто в цілому MCAS можна контролювати. Далі про катастрофи, які підламали «кар’єру» 737MAX.

Катастрофи 737 MAX

Система MCAS стала об’єктом суперечок через свою роль у двох трагічних аваріях Boeing 737 MAX (Lion Air Flight 610 та Ethiopian Airlines Flight 302). Розслідування показали, що помилкові дані від датчика AOA спричинили активацію MCAS, що призвело до несподіваного нахилу носа літака вниз і, внаслідок низької висоти, пілоти оперативно не зуміли впоратись з наслідками.

Кабіна пілотів Boeing 737MAX
Стрілками, які вказують на штурвал, показано управління тримером, жовтою стрілкою показані вимикачі електромоторів перекладення стабілізатора

Чи можна було уникнути катастроф? Так.

  • Активація тримера кнопкою на штурвалі може припинити роботу MCAS, проте MCAS почне працювати знову через 5 секунд після того, як перемикач відпущений, якщо виміряний кут атаки все ще занадто великий.
  • Пілоти можуть деактивувати роботу MCAS вимикачем електромотора та керувати положенням стабілізатора вручну, за допомогою коліс, розташованим з боків від блоку важелів керування двигунами.
  • Також можна просто випустити механізацію. Це також призупинило б роботу MCAS.

Зміни в роботі MCAS

Після двох трагічних катастроф з літаками Boeing 737 MAX були проведені масштабні розслідування. Це призвело до значних змін у системі MCAS (Maneuvering Characteristics Augmentation System), яка була пов’язана з аваріями.

Основні зміни та покращення в роботі системи та їх наслідки:

  • Вдосконалення MCAS: систему MCAS була вдосконалено, щоб запобігти можливості помилкової активації, що могло призвести до неконтрольованого піке літака.
  • Підвищення обізнаності екіпажів: програми навчання пілотів було також покращено, щоб підвищити їхню обізнаність про особливості MAX та систему MCAS.
  • Співпраця з регуляторами та перегляд сертифікації: Boeing співпрацював з міжнародними регуляторами, такими як FAA (Federal Aviation Administration), для перегляду процесів сертифікації та забезпечення відповідності новим стандартам безпеки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *