Перевантаження в авіації та його вплив на людину • Дзудзило 🙂
АвіаціяОпубліковано: Теги:

Перевантаження в авіації та його вплив на людину

Ми нерідко відчуваємо на собі вплив перевантажень, наприклад, коли різко гальмуємо на авто, або ж навпаки набираємо швидкість. Далі коротко розкажу, що таке перевантаження, яким воно буває та в чому небезпека перевантажень для авіації та безпосередньо людини.

Що таке перевантаження?

Перевантаження — це відношення прискорення тіла до прискорення вільного падіння.

Заведено оцінювати перевантаження в одиницях G, які вказують на те, наскільки прискорення більше звичайного на землі. Перевантаження на рівні 1g означає, що перевантаження таке ж, як на поверхні землі. А от при нульовій гравітації (стан невагомості) перевантаження дорівнює нулю, тобто людина ніби перебуває у стані невагомості або вільного падіння.

При перевантаженні в 5G людина вагою 60 кг відчує тиск, якби його вага становила 300 кг.

Високі перевантаження є небезпечними як для організму людини, так і для техніки.

Види перевантажень

Існує декілька «складових» перевантаження.

Коли ми подорожуємо на авто, ми відчуваємо перевантаження кожного разу, коли відбувається зміна напрямку і/або швидкості.

  • Коли автомобіль прискорюється чи гальмує, наше тіло відчуває повздовжні перевантаження (назад, вперед або навпаки), а при зміні напрямку ми відчуваємо бокові (горизонтальні) перевантаження.
  • Коли різко набираємо висоту чи падаємо, тіло відчуває вертикальні (нормальні) перевантаження. Це може призвести до стиснення або відчуття невагомості.

Небезпека перевантаження

Демонстрація того, як перевантаження впливає на пілотів маневрових літаків

Для цивільних літаків допустиме значення перевантаження зазвичай становить 2,5g. Звичайна людина без спеціальної підготовки може витримувати будь-яке перевантаження до 15g протягом 3-5 секунд, не втрачаючи свідомість. Однак перевантаження, які перевищують 20g, можуть витримуватися лише 1-2 секунди, і тривалість залежить від масштабу такого перевантаження.

При позитивному перевантаженні кров рухається вниз, а от у випадку негативного перевантаження кров підіймається до голови, і такий стан є одним із найтяжчих і складних для людини.

Вплив перевантажень на літак

Перевантаження вочевидь впливає і на конструкцію літака, оскільки всі його частини та обладнання зазнають більшого навантаження. Тому при проєктуванні літаків враховують цей фактор і встановлюють обмеження на перевантаження.

Для пілотів швидкісної та маневрової авіації фізична підготовка та використання спеціального костюма мають важливе значення. Такі костюми дозволяють пілотам витримувати сильні перевантаження протягом певного часу. Однак, саме від’ємні перевантаження переносяться тяжко.

Професійні льотчики здатні витримувати нормальні перевантаження до 8-9g протягом тривалого часу, не втрачаючи свідомості, а катапультування супроводжується короткочасними перевантаженнями до 2g протягом 0.15-0.2 секунд.

Пасажири пасажирських лайнерів відчувають нормальні перевантаження в межах 1.1-1.5g.

Отож

Перевантаження — явище, яке ми можемо зустріти в різних ситуаціях, від підйому в ліфті до польотів на літаках. Розуміння його природи важливе для безпеки та комфорту як в повсякденному житті, так і в польоті на літаку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *