АвіаціяОпубліковано:

Особливості маркування злітно-посадкової смуги

Маркування – чи не найбільш важлива “мапа” правил пересування на будь-якому аеродромі. В залежності від типу поверхні, існують правила пересування по ній, чи то ЗПС, рульова доріжка чи перон. Далі про те, що означають лінії на злітно-посадковій смузі.

Класифікація ЗПС за маркуванням

Залежить від типу злітно-посадкової смуги (посилання на статтю). Наприклад, проста ЗПС аеродрома Київ-Південний має лише маркування центральної лінії, а також номер смуги. Великі аеропорти, що обслуговують IFR-польоти та сертифіковані для прийому літаків в умовах низької видимості повинні мати значно складніше маркування.

Аеропорт “Київ” ім. Сікорського є прикладом аеропорту з точною ЗПС
Аеродром Чайка використовується лише для польотів візуально, є прикладом аеродрому з неточною ЗПС

Існує 3 типи злітно-посадкових смуг, що відрізняються призначенням та маркуванням: візуальні, неточні та точні. Порівняння їх особливостей в таблиці внизу.

Візуальні
(Visual)
Неточні
(Non-Precision)
Точні
(Precision)
Вигляд
Номер ЗПС+++
Пунктирна центральна лінія+++
Позначення порогуякщо ЗПС використовується для міжнародних рейсів++
Орієнтир приземлення (aiming point)лише для смуг, довших 4000 футів для реактивних лайнерів++
Зона посадки (touchdown zone)+
Бокові смуги (side stripers)+

Номер ЗПС

Формується в залежності від магнітного курсу, що округляють до десятків. Наприклад, в аеропорту Бориспіль смуга 36R має магнітний курс 356. Округлюємо і отримуємо 36. Отже, смуга 36.

Runway designator (ідентифікатор до номера)

Якщо смуг декілька, в залежності від того, як розташовані ЗПС в аеропорту, їх додатково позначають. У вище згаданому Борисполі є 36R/L та 18R/L. Смуги дві, вони паралельні, тому для додаткової ідентифікації їх позначають як R (Right) та L (Left).

Також бувають випадки, коли паралельними є 3 смуги. Тоді перша є L, остання R, а та, що посередині – C (central).

В особливо завантажених аеропортах бувають і 4, або 5 паралельних смуг. У цьому випадку використовується округлення двох з них до десятків назад, а інших – уперед. Наприклад, якщо у нас 5 паралельних ЗПС курсом ~260, їх позначать як 26L, 26C, 26R, 27L, 27R.

Центральна лінія ЗПС (Runway Centerline)

Центральна лінія визначає лінію, вздовж якої повинен відбуватись пробіг літака п ЗПС. Формує штрихову лінію білого кольору.

Поріг ЗПС (Runway threshold)

Поріг ЗПС 15 в аеропорту міста Чернівці
Поріг ЗПС 15 в аеропорту міста Чернівці

Найперша частина ЗПС, яка може використовуватись для здійснення посадки. Позначається так званими “клавішами піаніно”, що формують смуги білого кольору, кількість яких визначається шириною ЗПС:

  • 4 смуги = 60 футів
  • 6 смуги = 75 футів
  • 8 смуги = 100 футів
  • 12 смуги = 150 футів
  • 16 смуги = 200 футів

Усі ЗПС за приладами мають маркування порогів, і навіть деякі візуальні ЗПС мають їх. Для візуальних злітно-посадкових смуг поріг можна вважати «позначеним» номерами злітно-посадкових смуг.

В певних випадках можливе зміщення порогу, в зв’язку з наявністю першкод, або інших чинників. Частина ЗПС зі зміщеним порогом доступна для руління, зльоту та пробігу після посадки зворотнім курсом, але її не можна використовувати для першого доторку при посадці. Відділення зміщеного порогу від “доступного для посадки” позначається товстою білою лінією шириною 10 футів.

ЗПС у Львові
Зміщений поріг ЗПС 13 в аеропорту Львову

Також поріг буває переміщеним (на певний час), його особливості маркування різняться.

Кінцева смуга гальмування (Stopway)

Stopway – ділянка на ЗПС, яка експлуатується лише в аварійних ситуаціях, таких як викочування літака за поріг у випадку перерваного зльоту або при аварійній посадці. Позначається великими жовтими “кутами” в кінці ЗПС.

ЗПС у Варшаві
Stopway ЗПС 11 в аеропорту Варшави

Runway Aiming Point (Зона приземлення)

Зона приземлення передбачена для всіх злітно-посадкових смуг, обладнаних ILS, і злітно-посадкових смуг, де потрібна додаткова ідентифікація зони приземлення.

Складається з двох широких білих смуг, розташованих з кожного боку злітно-посадкової смуги, приблизно на 1000 футів від посадкового порогу

ЗПС
Зона приземлення на ЗПС

Зона приземлення (Runway touchdown zone)

Зона, де потенційно може бути виконане доторкання ЗПС при посадці. Визначається подвоєними товстими лініями через кожні 500 футів.

ЗПС аеропорта міста Амстердам
На прикладі ЗПС аеропорта Амстердама можна побачити touchdown zone (білі товсті лінії сліва та справа від центральної лінії), shoulder markings (ділянки, обмежені лініями side-stripe зліва та справа)

Бокова смуга безпеки (Runway Shoulder Markings)

Спеціальна ділянка ЗПС, не призначена для використання, але використовується у випадку викочування при нештатній ситуації, знесенні літака тощо.

Лінія межі ЗПС (Runway Side Stripe Markings)

Білі лінії, що визначають межі злітно-посадкової смуги.

Зона безпеки ЗПС (Runway safety area)

Визначена поверхня коло ЗПС, яка звільнена від можливих перешкод та є певним “безпековим острівцем”, що захистить літак у випадку аварійних ситуацій, вокочування літака за межі смуги. Якось по-особливому не позначається.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *