Minimum Equipment List: як літаки літають з дефектами • Дзудзило 🙂
АвіаціяОпубліковано: Теги:

Minimum Equipment List: як літаки літають з дефектами

Сфера цивільної авіації постійно розвивається і стає більше технологічною та загалом безпечною. Відповідно росте кількість систем, комп’ютерів, резервних приладів та агрегатів. Для збереження «актуальності» необхідно проводити постійне обслуговування та ремонт літаків.

Airbus A320 Lufthansa
Airbus A320 авіакомпанії Lufthansa

Оскільки це не завжди можливо, зважаючи на безпеку сучасних літаків та систем самодіагностики було створено документ MEL (Minimum Equipment List), в якому було описано, з якими проблемами літак все ще може піднятись в повітря і безпечно виконувати польоти.

MEL

MEL (Minimum Equipment List) – документ, який описує допустимі відмови на борту літака, а також відповідні процедури та час, необхідний для відновлення та ремонту. Простою мовою, це список дефектів літака, з якими дозволено виліт за дотримання певних умов. Авіакомпанії розробляють свій власний MEL та затверджують у владі країни експлуатанта.

Метою MEL є бажання відкласти технічне обслуговування повітряного судна та продовжити експлуатацію, уникаючи затримок і скасувань рейсів.

MEL має чотири категорії тимчасових обмежень для усунення дефектів:

КатегоріяОбмеження
AНайбільш строгі обмеження, при яких вимагається виправлення протягом декількох польотів
B3 дні з моменту запису дефекту (за виключенням дня виявлення недоліку)
C10 днів (за виключенням дня виявлення недоліку)
D120 днів (за виключенням дня виявлення недоліку)
Категорії обмежень MEL

Відкладені дефекти фіксуються та контролюються авіакомпанією. Перед виконанням польоту екіпаж ознайомлюється з дефектами та, враховуючи їх характер, застосовує ті чи інші обмеження в польоті (висота, швидкість, механізація і т.д.). Пілот має право відмовитись від польоту, якщо вважає ситуацію небезпечною.

Існують дефекти, при наявності яких виконання польоту забороняється (No-Go або Aircraft ON The Ground). У такому випадку виконання польоту не дозволяється до моменту усунення.

MMEL

MMEL (Master Minimum Equipment List) є основним документом, який регламентує мінімальний список обладнання, який встановлюється виробником повітряного судна. Документи MEL використовують MMEL як reference для створення та є більш обмежувальним, ніж MMEL.

MMEL не враховує конкретні вимоги авіакомпанії та має бути схвалений авіаційною владою, де було розроблено літак. MMEL може змінюватись внаслідок змін в системах та конструкції літака.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *