Checklists, memory items та їх роль в авіації • Дзудзило 🙂
АвіаціяОпубліковано: Теги:

Checklists, memory items та їх роль в авіації

Люди — унікальні істоти. Ми можемо вирішувати надскладні завдання, але під вечір, коли уже тягне в сон, помилково забути вимкнути світло у ванній, або зачинити двері у квартирі. Авіація — сфера, у якій необхідно нівелювати друге, і по можливості витиснути максимум з першого.

Для злагодженої роботи та забезпечення максимальної безпеки польотів використовуються численні заходи, серед яких важливе місце посідають checklists та memory Items.

Checklists або «чек-листи»

Чеклист на борту Robin DR40

Checklist (укр. «чек-листи») стандартизовані переліки дій, що чітко структуровані та описують кроки, які пілоти та екіпаж повинні виконати перед польотом, під час нього та після посадки.

Пілоти завжди зачитують та виконують чек-листи перед виконанням штатних процедур, таких як запуск двигуна, руління, зліт, захід на посадку і т.д.

Пілоти повинні ретельно дотримуватися цих контрольних списків, щоб мінімізувати ризик «людського фактора» та забезпечити безпеку польоту. Хоча вони можуть бути знайомі з процедурами, checklists допомагають підтримувати послідовність і гарантувати, що нічого не буде пропущено, особливо під час сильного стресу чи надзвичайних ситуацій.

Дотримання чек-листів гарантує:

  • Уникнення помилок: чітка послідовність дій мінімізує ризик пропуску важливих моментів, що може призвести до серйозних наслідків.
  • Стандартизацію: гарантують, що всі дії виконуються однаково, незалежно від пілота чи ситуації.
  • Ефективність: використання чек-листів економить час та ресурси, роблячи польоти більш плавними та організованими.

У разі аварійних ситуацій екіпаж діє швидко і рішуче, спираючись насамперед на memory items. Про них далі.

Memory Items

Memory items – чітко визначені дії, які пілоти повинні оперативно виконати у випадку нештатної ситуації, коли використання чек-листів може бути ускладненим та недоцільним через потенційну втрату керування літальним апаратом, непрацездатність члена екіпажу, пошкодження або втрату компонентів тощо.

Memory Items, на відміну від чек-листів, повинні запам’ятовуватись та одразу виконуватись екіпажем.

Отож

Чек-листи та Memory Items відіграють ключову роль у забезпеченні безпеки польотів, мінімізуючи ризики, пов’язані з людським фактором.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *