Туман: види та особливості
Туман — доволі підступне явище, тому розуміння його особливостей та умови формування є надзвичай важливими в авіації. Наслідком утворення туманів є низька видимість внаслідок накопичення водяних крапель (продуктів конденсації та сублімації водяної пари) у повітрі, може значно вплинути на польоти.
Якщо коротко, туман — явище, коли капельки води, або льоду “зависають” у повітрі при конденсації водяної пари коло земної поверхні.
Розуміння природи утворення туманів має вагоме значення для пілотів. Різні типи туманів утворюються залежно від способів охолодження повітря та джерел вологи.
Умови утворення туману
- Висока вологість: повітря має містити значну кількість водяної пари, щоб воно могло конденсуватися в краплі туману.
- Наявність ядер конденсації: дрібні частинки в повітрі, такі як пил, сіль або дим, служать ядрами конденсації, коли водяна пара може конденсуватися та формувати туман.
- Охолодження повітря до точки роси: туман часто формується в умовах охолодження поверхні (ще уночі або уже зранку), коли земля достатньо охолоджується разом із приземним шаром повітря. Дуже помітно над водоймами після сходу сонця.
Види туману
По інтенсивності (що впливає на видимість):
- Дуже сильні (видимість <50 м)
- Сильні (видимість 50<200 м)
- Помірні (видимість 200<500 м)
- Слабкі (видимість 00<1000 м)
Залежно від умов, при яких охолоджується повітря, тумани діляться на декілька видів:
1. Радіаційний туман
Формується вночі в тиху ясну погоду, коли земна поверхня та прилегле повітря охолоджуються до точки роси. Розсіюється з появою сонця або при посиленні вітру (більше як 3 м/с). Низька щільність, локальне поширення, часто утворюється над полями, болотами, водоймами.
2. Адвективний туман
Виникає при переміщенні теплого і вологого повітря над холодною поверхнею (море, замерзла земля, сніг). Це може бути морський туман, туман над замерзлою річкою. Може покривати великі площі, стійкий до вітру, може перетворюватися на низькі шаруваті хмари.
3. Фронтальний туман
З’являється в атмосферних фронтах, де відбувається насичення вологою холодного повітря. Пов’язаний з атмосферними фронтами, може супроводжуватися опадами, значна вертикальна протяжність.
4. Туман схилів
Формується, коли вологе повітря витісняється вгору по схилу гори, охолоджується і конденсується. Локальне поширення на підвітряних схилах гір, вимагає вітру для формування.
5. Туман випаровування
Виникає над водоймами, коли тепле вологе повітря випаровує воду з її поверхні, а потім стикається з холоднішим повітрям. Часто спостерігається вранці над річками, озерами, морями, може розсіюватися з появою сонця.
6. Туман переохолодження (лід)
Аналогічно радіаційному туману, але при мінусових температурах. Складається з крижаних кристалів, може бути небезпечним для авіації.
Небезпека туману для польотів
Туман не є критично небезпечним явищем для польотів, як, наприклад, грози й т.д.. У випадку наявності на аеродромі відповідного обладнання, можливий захід на посадку і при низькій видимості. Проте іноді тумани також приводять до авіакатастроф.
Авіакатастрофи за участі туману
В березні 1977 сталась найжахливіша за кількістю жертв авіакатастрофа, при якій зіткнулись два Boeing 747. Загинули 583 людини. Основною причиною став туман, що покрив аеропорт та знизив видимість до мінімуму.
Через туман пілоти побачили один одного лише за десятки секунд до зіткнення, тому не змогли уникнути авіакатастрофи.
Отож
Туман — одне із найскладніших метеоявищ у сфері авіації, що суттєво знижує видимість та вимагає від пілотів уваги та відповідної підготовки наземної інфраструктури аеропортів.
Залишити відповідь