Просто блог, і нічого більше

Як стати пілотом

У даній статті старатимусь коротко описати усі кроки, які доведеться зробити для того, щоб мати усі права на управління повітряним судном. Отож, далі про те, як стати пілотом.

в кабіні літака Cessna

Одразу скажу: особисто я поки на шляху до необхідних ліцензій, усіх навичок та, звісно, повноцінної практики.

Отож, поговорімо, чому стати пілотом – недешеве задоволення, які існують ліцензії та у якому випадку вам довірять керувати пасажирським лайнером…

Дещо про мене

В авіацію мене тягнуло ще з глибокого дитинства, коли тягнуло склеїти черговий Boeing із чистих аркушів зошита. Далі було декілька перельотів, і ідея остаточно підняти своє життя на 10км догори стала пріоритетною.

Але є одне Але

Навчання в Україні не безкоштовне, як і за кордоном, вимоги достатньо жорсткі, НЕ як за кордоном. Те саме стосується вартості, валідності та умов… коротко кажучи, тут не варто вчитись літати, навіть якщо в кишені достатньо валюти. Тому поки ідея залишилась не реалізованою. Та про це далі.

Навчання

Стати пілотом – не просрати 4 роки в ВНЗ, як у нас звикли. Для цього слід багато знати як в плані теорії – так і практики. Також велику роль відіграє англійська мова – без неї нікуди.

Як на мене, ідеальний варіант для реалізації вище вказаних вимог – навчання в США/Європі.

США

В Штатах авіація куди більш звично, як у нас, багато невеликих летовищ, маленьких авіакомпаній, що пропонують свої послуги, а тому – здорова конкуренція на ринку льотних шкіл. І вартість відносно невисока.

Європа

В Європі навчання також достатньо якісне, пропозиція хороша, та от вартість вища. Наприклад, PPL+CPL ліцензії тут коштуватимуть у півтори раза більше, особливо у іменитих школах.

Де краще?

політ на одномоторному Robin R3000

Як на мене, в США. Основна причина – ціна.

І це не означає, що в Європі гірше, зовсім ні. Особисто я бачу ідеальним варіантом комбінування підготовки.

Де швидше?

В Європі. Програми перенавчання існують в ряда авіаперевізників, на кшталт WizzAir/Ryanair, це зазвичай cadet-програми, опісля яких пропонуюсь співпрацю.

WizzAir
в польоті

Ліцензії

PPL(Private pilot licence)

Ліцензія видається пілотам, які мають 47 годин льотної практики, та дозволяє здійснювати некомерційні перельоти. Коротко кажучи, ліцензія просто для польотів та задоволення.

Вимоги для отримання

 • Вік: 16 років та більше
 • Наліт – ~45 годин
 • Медичний сертифікат JAR-FCL 1/2 класу

Що можна

 • Літати в своє задоволення, нехай з пасажирами, та не з комерційними цілями
 • Орендувати літак, придбати свій при бажанні
 • Літати як по країні – так і за кордон
 • Літати літаком, зареєстрованим в країні, де вам видано ліцензію

CPL

Якщо маєте намір літати не лише для задоволення, а також перетворити цю справу у роботу – знадобиться CPL(Commercial pilot licence).

Вимоги для отримання

 • Вік: 18 років та більше
 • Медичний сертифікат JAR-FCL 1 класу
 • Англійська
 • Наліт – ~150-200 годин та більше

Що можна

 • Комерційні польоти
 • Рейси для авіакомпаній, в сегменті бізнес-авіації

ATPL

Ліцензія лінійного пілота(пілота транспортної авіації) ATPL(Air transport pilot licence) видається людям, які бажають поєднати майбутнє із авіацією та працювати у складі авіаперевізника.

Ryanair
посадка літаком авіакомпанії Ryanair

Вимоги для отримання

 • Вік: 21 років та більше
 • Медичний сертифікат JAR-FCL 1 класу
 • Англійська
 • Наліт – ~1500 годин та більше

Що можна

Усе, разом із можливістю стати командиром літака.

Перенавчання

Якщо гадаєте, що опісля виконаних вище кроків вас впустять в кабіну Boeing’а, або Airbus’а – це зовсім не так. Вам знадобиться пройти перенавчання на тип повітряного судна, польоти на якому передбачаються у тій чи іншій авіакомпанії.

Boeing 787 польської авіакомпанії LOT

Вартість

Найцікавіший та заодно найбільш гіркий етап, без якого усі сподівання можуть відкластись дещо далі. Вартість навчання висока, і це не лише для типових бідних українців. Існують два підходи до навчання:

Комплексно

В середньому, завдяки ряду програм та співпраці із авіакомпаніями можна спростити процес навчання, та пройти його комплексно. У такому випадку вартість буде близькою 100.000$

Модульно

Якщо навчатись модульно (окремо PPL, CPL, ATPL) – можна попробувати вкластись і в 50-60 тисяч $.

Висновок

Airbus A320

Один із пілотів авіакомпанії Lufthansa якось сказав: “Live your dream and don’t dream your life”. Дана фраза, можливо, припідніме духу та заставить вас не вірити в “ніяк”, а піти далі, до мрії, це ж того вартує, правда ж?)

Як я пройшов медичне обстеження EASA Class 1 initial в Європі.