Просто блог, і нічого більше

Як стати пілотом

У даній статті старатимусь коротко описати усі кроки, які доведеться зробити для того, щоб мати усі права на управління повітряним судном. Отож, далі мова про те, як стати пілотом, чому стати пілотом – недешеве задоволення, які існують ліцензії та у якому випадку вам довірять керувати пасажирським лайнером.

в кабіні літака Cessna

Одразу скажу: особисто я поки на шляху до необхідних ліцензій, усіх навичок та повноцінної практики.

Дещо про мене

В авіацію мене тягнуло ще з глибокого дитинства, коли тягнуло склеїти черговий Boeing із чистих аркушів зошита. Далі було декілька перельотів, і ідея остаточно підняти своє життя на 10км догори стала пріоритетною.

Але є одне Але

Навчання в Україні не безкоштовне, як і за кордоном. Те саме стосується вартості, валідності та умов. Коротко кажучи, тут не варто вчитись літати, навіть якщо в кишені достатньо валюти. Тому поки ідея залишилась не реалізованою. Та про це далі.

Навчання

Стати пілотом – не просрати 4 роки в ВНЗ, як у нас звикли. Для цього слід багато знати як в плані теорії – так і практики. Також велику роль відіграє англійська мова – без неї нікуди.

Як на мене, ідеальний варіант для реалізації вище вказаних вимог – навчання в США/Європі.

США

В Штатах авіація повсюду, багато невеликих летовищ, маленьких авіакомпаній, що пропонують свої послуги, а тому – здорова конкуренція на ринку льотних шкіл. Вартість відносно невисока.

Європа

В Європі навчання також достатньо якісне, пропозиція хороша, та от вартість вища. Наприклад, PPL+CPL ліцензії тут коштуватимуть у півтори раза більше, особливо у іменитих школах.

Де краще?

політ на одномоторному Robin R3000

Як на мене, в США. Основна причина – ціна.

І це не означає, що в Європі гірше, зовсім ні. Особисто я бачу ідеальним варіантом комбінування підготовки.

Де швидше?

В Європі. Програми перенавчання існують в ряда авіаперевізників, на кшталт WizzAir/Ryanair, це зазвичай cadet-програми, опісля яких пропонуюсь співпрацю.

Ліцензії

PPL(Private pilot licence)

Ліцензія видається пілотам, які мають 47 годин льотної практики, та дозволяє здійснювати некомерційні перельоти. Коротко кажучи, ліцензія просто для польотів та задоволення.

Вимоги для отримання

 • Вік: 16 років та більше
 • Наліт – ~45 годин
 • Медичний сертифікат JAR-FCL 1/2 класу

Що можна

 • Літати в своє задоволення, нехай з пасажирами, та не з комерційними цілями
 • Орендувати літак, придбати свій при бажанні
 • Літати як по країні – так і за кордон
 • Літати літаком, зареєстрованим в країні, де вам видано ліцензію

CPL

Якщо маєте намір літати не лише для задоволення, а також перетворити цю справу у роботу – знадобиться CPL(Commercial pilot licence).

Вимоги для отримання

 • Вік: 18 років та більше
 • Медичний сертифікат JAR-FCL 1 класу
 • Англійська
 • Наліт – ~150-200 годин та більше

Що можна

 • Комерційні польоти
 • Рейси для авіакомпаній, в сегменті бізнес-авіації

ATPL

Ліцензія лінійного пілота(пілота транспортної авіації) ATPL(Air transport pilot licence) видається людям, які бажають поєднати майбутнє із авіацією та працювати у складі авіаперевізника.

Ryanair
посадка літаком авіакомпанії Ryanair

Вимоги для отримання

 • Вік: 21 років та більше
 • Медичний сертифікат JAR-FCL 1 класу
 • Англійська
 • Наліт – ~1500 годин та більше

Що можна

Усе, разом із можливістю стати командиром літака.

Перенавчання

Якщо гадаєте, що опісля виконаних вище кроків вас впустять в кабіну Boeing’а, або Airbus’а – це зовсім не так. Вам знадобиться пройти перенавчання на тип повітряного судна, польоти на якому передбачаються у тій чи іншій авіакомпанії.

Boeing 787 польської авіакомпанії LOT

Вартість

Найцікавіший та заодно найбільш гіркий етап, без якого усі сподівання можуть відкластись дещо далі. Вартість навчання висока, і це не лише для типових бідних українців. Існують два підходи до навчання:

Комплексно

В середньому, завдяки ряду програм та співпраці із авіакомпаніями можна спростити процес навчання, та пройти його комплексно. У такому випадку вартість буде близькою 100.000$

Модульно

Якщо навчатись модульно (окремо PPL, CPL, ATPL) – можна попробувати вкластись і в 50-60 тисяч $.

Висновок

Airbus A320

Один із пілотів авіакомпанії Lufthansa якось сказав: “Live your dream and don’t dream your life”. Дана фраза, можливо, припідніме духу та заставить вас не вірити в “ніяк”, а піти далі, до мрії, це ж того вартує, правда ж?)

Як я пройшов медичне обстеження EASA Class 1 initial в Європі.

4.8/5