Що таке слоти в авіації • Дзудзило 🙂
АвіаціяОпубліковано:

Що таке слоти в авіації

Уявімо, що новостворена українська авіакомпанія вирішила розпочати польоти з Києва, наприклад, до аеропорту Лондон Хітроу. Наприклад, о 8 годині ранку, щоб прилетіти до столиці Великобританії до полудня. Чи легко це узгодити та що таке слоти — про все це далі.

Чи може авіакомпанія літати в аеропорт в бажаний час

У випадку, якщо аеропорт сильно завантажений, процес прийняття нових літаків разом з пасажирами необхідно якось організувати.

Система слотів

Аеропорт Франкфурта
Аеропорт Франкфурта

Слот — дозвіл на використання інфраструктури аеропорту.

В певний момент, коли авіаперельотів ставало дедалі більше, стало зрозуміло, що просто так впускати більше і більше літаків в аеропорт не вдасться, адже банально не вистачить злітно-посадкових смуг, стоянок, можливостей персоналу та інфраструктури.

Таким чином було створено систему слотів. Через цю систему аеропорти намагаються контролювати та обмежувати загальну кількість рейсів. Це може відбуватися протягом року, у насичену пору року, а також під час певних подій (завантаженість повітряного простору, погодні умови й т.д..). Завдяки розподілу слотів вхідний і вихідний повітряний трафік розподіляється протягом певного періоду часу.

Слоти аеропорту регулюють трафік, коли є високий попит на використання інфраструктури летовища.

Чи завжди необхідні слоти?

Не у всіх аеропортах використовують слот-систему. Це залежить від типу летовища та його завантаженості.

Міжнародною асоціацією повітряного транспорту IATA аеропорти діляться на 3 типи:

  • Level 1 (non-coordinated airport) – пропускна здатність аеропорту в цілому достатня для задоволення потреб в будь-який час
  • Level 2 (slot facilitated airport) – існує потенційна перевантаженість протягом певних періодів дня, тижня чи сезону, вирішується шляхом коригування розкладу, узгодженого між авіакомпаніями та посередником.
  • Level 3 (coordinated airport) – попит на інфраструктуру аеропорту значно перевищує пропускну спроможність аеропорту протягом відповідного періоду, запровадження слотів є обов’язковим.

Для рівнів 1 та 2 слоти не є обов’язковими та регулюються шляхом співпраці між аеропортом та авіакомпаніями. Для третього рівня слоти є обов’язковими.

Як нові авіаперевізники знаходять слоти

Розглянемо приклад української МАУ.

У 2006 році МАУ хотіла збільшити частоту польотів за маршрутом Київ Бориспіль – Лондон Heathrow, відкривши 3 додаткові рейси до Heathrow. Однак аеропорт відмовив українській авіакомпанії у виділенні слотів.

Через велику популярність та близькість до Лондона Heathrow став продав продавати слоти як товар вартістю мільйони доларів.

Проте у 2020, коли обсяг авіаперевезень значно впав через кризу, пов’язану з COVID-19, в аеропорту Хітроу з’явилися вільні слоти, що не використовуються, які й зайняла авіакомпанія МАУ.

“Пусті” рейси

Авіакомпанії конкурують за право літати в зручний для людей час, а також по зручних маршрутах. Тому авіакомпанії, які виконують рейси згідно зі слотами, зобов’язані дотримуватися розкладу. Якщо вони цього не роблять, то втрачають право літати.

На початку ситуації з COVID-19 авіакомпанії намагалися зберегти свої права на маршрути, тому продовжували літати на них навіть без пасажирів. Дехто зміг перевозити вантаж у багажних відділеннях як джерело доходу.

Згодом авіаційні регулятори послабили правила та дозволили авіакомпаніям припинити непотрібні рейси.

Чи можна купити слоти

Ринок слотів доволі розвинений. Наприклад, однією із найбільш вартісних угод була купівля авіакомпанією Oman Air ранкових слотів в авіакомпанії Air France KLM за 75 мільйонів доларів.

Слоти = безпека польотів

Слоти передусім допомагають забезпечити ефективну та безпечну роботу аеропорту.

Майбутнє слотів

В ідеальному світі, коли аеропорти будуть здатні приймати необхідну кількість рейсів з запасом, слоти не будуть більше необхідними. Особливо коли буде доведено до максимуму питання безпеки польотів та ешелонування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *