Що таке штопор в авіації та його небезпека • Дзудзило 🙂
АвіаціяОпубліковано: Теги:

Що таке штопор в авіації та його небезпека

Штопор – неконтрольований режим польоту літака по спіральній траєкторії з надкритичним кутом атаки. Далі коротко розкажу, чому це небезпечне явище та як вийти зі штопора.

Штопором є надзвичай небезпечне явище, яке відпрацьовується в авіаційних школах на тренувальних літаках

Елементи штопора

  • Вхід/звалювання (entry): початкова стадія, яка є наслідком звалювання.
  • Початок (incipient): початковий етап, що є наслідком звалювання літака “на крило” та початком ротації. В цей момент важливо зрозуміти, в якому напрямку відбуваються оберти, в чому допоможе inclinometer.
  • Розвиток (Fully developed): наступний етап, що є наслідком розвитку обертів та характеризується переходом в неконтрольований політ. Етап виникає, коли кутова швидкість обертання літака, повітряна швидкість і вертикальна швидкість стабілізуються на траєкторії польоту, яка є майже вертикальною. Тобто літак стабільно падає.
  • Вихід (recovery): етап, який характеризується припиненням обертальних рухів та зменшення кута атаки із подальшим відновленням аеродинамічних сил. Детальніше нижче.

Як характеризується штопор

В кабіні штопор легко ідентифікується. Ознаки є схожими на ознаки звалювання, а саме це тряска штурвалу, поява нетипових для стабілізованого польоту шумів та зниження до нуля IAS.

Вихід зі штопора

Як у випадку зі звалюванням, вихід зі штопора характеризується чітким алгоритмом:

  • Тяга до мінімуму: для відсутності впливу обертового моменту гвинта.
  • Відсутність крену: щоб «вирівняти»кут атаки на обох крилах, зводячи до мінімуму моменти тангажу та крену
  • Руль напряму (rudder) в напрямку обертів: щоб домогтися «занурюванню» літака з метою збільшення потоку повітря на крило та відповідно, росту підйомної сили.
  • Штурвал від себе (для зменшення кута атаки): якщо є можливість (достатньо висоти), необхідно повністю витиснути штурвал від себе.

Виділяють стратегію «PARE» (Power, Aileron, Rudder, Elevator), яка допомагає вивести літак зі штопору, абревіртура якої відповідає описаним вище крокам.

Важливо запам’ятати ці кроки.

Процедура виходу зі штопора

Отож

Штопор, а також його основна причина – звалювання, – надзвичай небезпечні явища, тому кожному з пілотів необхідно пам’ятати його природу, а також алгоритм виходу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *