АвіаціяОпубліковано: Теги:

Найбільші авіакатастрофи у світі

В дитинстві був поціновувачем телепрограми «Air Crash Investigations» на National Geographic. Завжди цікаво та захопливо описували ті чи інші авіакатастрофи, і насамперед висновки, які були зроблені з метою запобігти катастроф у майбутньому. Оскільки тема мені близька, вирішив розказати про найбільші авіакатастрофи, що. відбулись у світі з моменту становлення авіації.

Отож, далі розгляну трагічне зіткнення на Тенерифе, зіткнення Boeing 747 з казахським ІЛом, помилково збитий іранський Airbus, жахливий випадок із Swissair 111, а також інші катастрофи.

Зіткнення літаків на Тенерифе

Катастрофа на Тенерифе, як на мене, найбільш відома та яку часто вивчають в авіаційних інститутах чи школах, адже вона пов’язана із проблемами комунікації та співпраці між членами екіпажу літака. Розглядається під час вивчення правил поведінки екіпажу, імплементації CRM.

Катастрофа відбулась 27 березня 1977 року в аеропорту Лос-Родеос, коли два Boeing 747, KLM 747–200B і PanAm 747–100, зіткнулися на злітно-посадковій смузі. Пілот KLM, не отримавши чіткого дозволу на виконання зльоту та підтримки зі сторони другого пілота, розпочав розбіг по ЗПС. В момент виявилось, що борт авіакомпанії PanAm не встиг покинути ЗПС. Boeing KLM не досяг швидкості для відриву, водночас відстані до літака KLM було мало, щоб встигнути загальмувати навантажений борт KLM. В результаті зіткнення загинуло 583 людини.

Катастрофа мала тривалий вплив на авіаційну галузь.

Катастрофа Boeing 747 JAL 123 під Токіо

Жахлива катастрофа, що, попри боротьбу екіпажу, відбулась 12 серпня 1985 року недалеко Токіо. Через 12 хвилин після зльоту на Boeing 747 авіакомпанії JAL зруйнувався хвостовий гермошпангоут. Це призвело до відриву вертикального стабілізатора. Екіпаж до останнього боровся за некерований літак, що у повітрі більш як 30 хвилин, але в результаті літак врізався в гору Такамагахара за 100 кілометрів від Токіо.

Загинуло 520 людей, на диво четверо вижило.

1996 Charkhi Dadri mid-air collision

Одне із найбільш руйнівних зіткнень у повітрі. 12 листопада 1996 року Boeing 747, рейс 763 Saudia, зіткнувся з літаком Іл-76, який виконував рейс 1907 казахстанських авіаліній.

В результаті загинуло 349 осіб. Подальше розслідування врешті-решт встановило, що відповідальність за цю катастрофу несе капітан Іл-76, який летів на висоті, нижчій від тієї, яка була вказана авіадиспетчером.

Основною причиною катастрофи стали проблеми зі зв’язком у казахстанського літака: ніхто з казахстанського екіпажу, крім радиста, не розумів англійської.

September 11 attacks

Мабуть, найбільш відома катастрофа, спричинена терористами з Аль-Каїди.

11 вересня 2001 чотири літаки захопили терористи. Метою було здійснення декількох катастроф в США, в результаті катастрофи відбулись в ВТЦ (World Trade Center) у Нью-Йорку, в Пентагоні та в полі в Пенсильванії.

  • Boeing 767 American Airlines Flight 11 зіткнувся з Північною вежою World Trade Center.
  • Boeing 767 рейсу 175 United Airlines врізався в Південну вежу приблизно через 47 хвилин.
  • Boeing 757 авіакомпанії рейсу American Airlines Flight 77 зіткнувся з будівлею Пентагону.
  • Boeing 757 рейсу United Airlines 93 упав в Пенсильванії, пасажири чинили опір викрадачам.

У результаті атак загинули майже 3 тисячі людей. Катастрофу визнано як одну з найбільш смертоносних терактів у сучасній історії.

Turkish Airlines Flight 981

Turkish Airlines Flight 981 – рейс, що виконувався зі Стамбула до Лондон в 1974 році. McDonnell Douglas DC-10 впав у зв’язку з розгерметизацією після вильоту з Парижа. Аварія забрала життя всіх 346 осіб, які перебували на борту.

В результаті розслідування було виявлено, що вантажні двері в задній частині літака не були належним чином закриті та закріплені. Під час зльоту ці двері провалилися, що призвело до вибуху та серйозного пошкодження життєво важливих кабелів керування. Після цієї катастрофи літак став некерованим.

Malaysia Airlines flight 17

Катастрофа, про яку знає кожен українець. Рейс Malaysia Airlines MH17 здійснював регулярний рейс з Амстердама до Куала-Лумпура. 17 липня 2014 року, коли на сході України розігрівалась війна, літак трагічно вийшов з радарів і, як виявилось згодом, розбився поблизу Грабового Донецької області. У результаті загинули всі 298 осіб, які перебували на борту.

Літак було збито ракетою класу «земля-повітря» комплексу БУК, яку запустили сепаратисти на чолі з Гіркіним.

Iran Air Flight 655

Рейс 655 авіакомпанії Iran Air виконувався з Тегерану до Дубая 3 липня 1988 року. ВМС США помилково ідентифікували цей борт як загрозу і збили над Перською затокою. Загинуло 290 людей.

Air India Flight 182

Boeing 747 авіакомпанії Air India

Boeing 747 авіакомпанії Air India, що прямував з Монреалю до Нью-Делі, було зруйновано як наслідок вибуху бомби на борту. Загинуло 329 людей.

Цю жахливу подію назвали найбільшим масовим вбивством у сучасній історії Канади та найбільш смертоносним актом повітряного тероризму до 11 вересня.

American Airlines Flight 587

Boeing 767 авіакомпанії American airlines

12 листопада 2001 року рейс 587 авіакомпанії American Airlines розбився у Нью-Йорку. Катастрофа стала другою за кількістю жертв в США після рейсу 191 American Airlines у 1979 році. Причиною став відрив вертикального стабілізатора.

TWA Flight 800

17 липня 1996 року відбулась катастрофа з бортом Boeing 747-100 авіакомпанії TWA Flight 800. Причиною катастрофи був вибух паливного бака. Імовірно внаслідок короткого замикання. Також існували теорії про підрив літака ракетою ППО, або внаслідок вибуху бомби, проте вони не підтвердились.

В результаті загинуло 230 людей. Катастрофа вважається третьою за кількістю жертв авіаційною катастрофою в історії США.

Swissair Flight 111

MD-11 авіакомпанії Swissair

Одна із найбільш трагічних катастроф, яка відбулась над Атлантикою, недалеко Галіфакса. Літак впав в Атлантичний океан поблизу Галіфакса внаслідок пожежі на борту, відібравши життя 229 людей на борту.

Розслідування катастрофи тривало 4 роки в результаті 27 березня 2003 року було опубліковано остаточний звіт. За його даними, пожежа на борту сталася через коротке замикання в системі розваг, яка використовується для бізнес-класу. Пожежа поширилася через не вогнестійкий ізоляційний матеріал – металізований майлар.

LOT Polish Airlines Flight 5055

Ільюшин ІЛ-62 авіакомпанії LOT Polish airlines

LOT Polish Airlines Flight 5055 – міжнародний рейс авіакомпанії LOT з Варшави до Нью-Йорка, який здійснювався 9 травня 1987 року.

Як наслідок розслідування, було виявлено, що катастрофа сталась через поломку валу двигуна. Це призвело до відмови двох лівих двигунів і бортової пожежі, що в кінцевому підсумку призвело до знищення всіх систем керування польотом та падіння літака.

Усі 183 пасажири та члени екіпажу, які перебували на борту, загинули. Катастрофа стала найбільш смертоносною за участю Іл-62 і залишається найбільш смертельною авіаційною катастрофою в історії Польщі.

Ukraine International Airlines Flight 752

Ще один відомий більшості українців випадок, що стався 8 січня 2020 року, коли було збито Boeing 737 авіакомпанії МАУ коло Тегерану.

Усі 176 осіб, які перебували на борту, включаючи екіпаж і пасажирів, загинули. Інцидент стався на тлі загострення напруженості між Іраном і Сполученими Штатами та згодом призвів до протестів в Ірані проти уряду.

Saudia Flight 163

Lockheed L-1011-200 TriStar авіакомпанії Saudia загорівся після зльоту з аеропорту Ріяда. Попри те, що екіпаж літака все ж зумів здійснити посадку в Ріяді, екіпаж так і не зміг відкрити жодного з дверей аварійного виходу. У цей час вогонь із вантажного відсіку вже проникнув у пасажирський салон.

Трагічно, але аварійні служби аеропорту спромоглись відчинити двері до пасажирського салону лише через 23 хвилини після приземлення, що призвело до подальшого займання. В результаті затримки евакуації лайнер вигорів повністю, загинули всі 301 людини на борту.

Цей інцидент вважається найбільш смертоносним за участю Lockheed L-1011 TriStar і залишається однією з найбільш смертоносних авіаційних катастроф в історії Саудівської Аравії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *